YURT DIŞI KARTLARIYLA ÖDEMELER AKTİF

Instagram Video Yükleme Sorunu Neden Gerçekleşir?

Blog Yazısı

Video ve fotoğraf paylaşımı için kullanılan uygulamaların başında instagram gelir. Instagram hesap sahipleri takipçilerine ulaşmak için uygulamada video yüklemek isteyebilirler. Ancak zaman zaman istedikleri videoyu yükleyememe sorunuyla karşılaşırlar. Bu durumda ise ınstagram video yükleme sorunu neden gerçekleşir? Cevabını ararlar. Bu sorun yaşanması için 3 neden vardır. Bu nedenler;

  • Video formatının instagram için uygun olmaması
  • Instagram uygulama belleğinin dolu olması 
  • Video boyutunun büyük olması

Videoların yüklenmesini engelleyen bu iki durumun ortadan kaldırılmasıyla instagrama istenilen video sorunsuz yüklenebilir. Bunlar dışında paylaşılmak istenen başka birisine aitse telif hakkı gibi sebeplerden de yükleme sorunu yaşanabilir.

Video Formatının Instagram İçin Uygun Olmaması

Instagram’a video yükleyememe nedenlerinin başında yüklenmek istenen video formatının uygulama için uygun olmaması gelir. Instagram için uygun olan video formatları mp4 ve mov şeklindedir. Bu formatlar dışındaki bir videonun yüklenmeye çalışılması sorunun yaşanmasına neden olur. Bu nedenle eldeki videoların bu formatlara dönüştürülerek yükleme işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Instagram Uygulama Belleğinin Dolu Olması

Instagram’a video yüklenememe sorununun ikinci nedeni ise uygulama belleğinin dolu olmasıdır. Telefona yüklenmiş olan instagram uygulaması verileri kaydeder. Bu veriler uygulamada kullanılan resimler, videolar ve hikayelerden oluşur. Bu verilerin boyutu zaman içerisinde artacağından bellek dolma aşamasına gelir. Bu da istenilen videoların instagrama yüklenememesine neden olur.

Video Boyutunun Büyük Olması

Instagram hesabına video yüklenememesinin üçüncü nedeni ise yüklenmek istenen video boyutunun büyük olmasıdır. Video yüklemek isteyenler için uygulama tarafından 4 GB sınırı getirilmiştir. Yükleme işleminin yapılacağı videonun bu sınırı aşması durumunda yükleme işlemi başarısız olur. Bu durumda daha düşük boyuttaki videoların yüklenmesi sağlanmalıdır. Hikaye videosu yüklemek isteyen kişilerin ise 60 saniyeyi aşmayacak videoları yüklemeleri gerekir.

Instagram Video Yükleme Sorunu Nasıl Çözülür?

Kullandıkları instagram hesaplarına video yükleme sorunu yaşayan kişiler sorundan kurtulmak için çözüm bulmak zorundadır. Çözümün bulunmadığı durumlarda hesaplarını video yüklemek için kullanamazlar. Sorunun çözümü cihazın android veya iphone olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Android Telefonlarda Instagram Video Yükleme Sorunu Çözümü

Android işletim sistemini kullanan cep telefonlarında instagrama video yükleyemeyenler sorundan kurtulmak için uygulama belleğini temizlemek zorundadır. Bunun için ilk olarak telefonun Ayarlar bölümüne girilir. Bu bölümden Uygulama Yönetimi ve Uygulama Listesi seçilir. Bu liste içerisinden Instagram’a ulaşılır.

Instagram sayfası açıldığında Saklama Alanı Kullanımı veya Depolama seçilir. Bu bölümden Verileri Temizle ve Önbelleği Temizle seçenekleri kullanılarak belleğin temizlenmesi sağlanır. Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra video yükleme işlemi yeniden denenir.

İphone Telefonlarda Instagram Video Yükleme Sorunu Çözümü

İphone cep telefonlarında instagram videolarını yükleme sorunu yaşayanlar uygulama belleğini temizleyerek sorundan kurtulabilirler. Bunun için Ayarlar bölümüne girilir. Ayarlar bölümünden ilk olarak Genel ardından ise Saklama Alanı seçilir. Saklama Alanı’ndan icloud kullanımı ve Alanları Yönet yolu izlenir. Bu yolların sonrasında ise Instagram seçilerek bellek temizleme işlemi gerçekleştirilir.

 

0 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresin gözükmeyecek.