YURT DIŞI KARTLARIYLA ÖDEMELER AKTİF

İnstagram Odalar Kısmı Ne İşe Yarar?

Blog Yazısı

İnstagram Odalar Kısmı Ne İşe Yarar?

Yüzbinlerce insanın kullandığı İnstagram uygulaması birçok yenilik getirmeye devam ediyor. İnstagram görüntülü konuşma özelliğini kullanarak Zoom ve benzeri uygulamalar gibi görüntülü konuşma odaları kurdu. İnstagram odalar kısmı ne işe yarar diyenler için kısaca, iki veya daha fazla kullanıcı aynı anca görüntülü sohbet odaları kurması denilebilir. Yeni bir özellik ile bu odalar 50 kişiye kadar çıkabilmektedir.

İnstagram odalar özelliği ile beraber odaları kullanabilir, toplantılarınızı yapabilir, derslere katılabilir ve sonrasında İnstagram odalar kapatma ile rahatlıkla kapatabilirsiniz. Bu uygulamayı istediğiniz kadar kullanabilir ve istediğiniz kişiyi davet edebilirsiniz.

İnstagram Oda Özelliği Nasıl Kullanılır?

İnstagramın yeni özelliğini duyan kişiler sohbet odaları açmaya başladı. Bu özelliğin içerisinde konuşma süresinde zaman kısıtlaması getirildi fakat bu odalara girecek kişilerin İnstagram hesabının olması zorunlu olmayacaktır. Facebook hesabı ile aynı zamanda rahatlıkla İnstagram ile birlikte sohbet odaları oluşturabilirsiniz. İnstagram sohbet odası oluşturmak için izleyeceğiniz adımlar şu şekildedir,

 • İnstagram ana sayfasında bulunan kâğıt veya uçak sembolüne basın ve sola doğru kaydırın.
 • Sağ üst köşede bulunan kamera sembolüne tıklayın.
 • ‘’Oda oluştur’’ butonuna tıklayın ve ‘’Messenger Adınız’’ kısmına istediğiniz herhangi bir adı yazarak oda oluştun.
 • İnstagram oda oluştur tuşuna bastıktan sonra davet etmek istediğiniz kişileri odaya davet edin. İnstagram kullanıcı adı yazarak ekleme yapabilirsiniz.
 • İnsanlara davet atarken kısa bir mesajı isteğinize göre yazabilirsiniz. Bu oda hakkında kısa bir bilgi olabilir.
 • Gönder tuşuna bastıktan sonra isterseniz katılım bağlantısını kopyalayarak herhangi bir kişiye atabilirsiniz.
 • Odaya katıl dedikten sonra odaya girebilirsiniz. Diğer kullanıcılar böylece odanıza gelebilecektir.
 • Uygulama Messenger üzerinde bulunduğu için İnstagram uygulamasında değil Messenger otomatik bağlanarak odada sohbete başlayabilirsiniz.
 • İsteğe bağlı sonrasında İnstagram odalar özelliğini kapatma ile rahatlıkla kapatabilirsiniz.

İnstagram Neden Canlı Odalar Özelliği Kullanılmalıdır?

Günümüzde meydana gelen virüs ile beraber pek çok kişi evine kapandı. Bu sayede insanlar toplantılarını, derslerini, işlerini canlı görüntü aramaları ile yapmaya başladı. Bu sayede pek çok kişi evde oturduğu yerde diğer insanlarla güvenli bir şekilde iletişime geçti. İnstagram oda özelliği kullanan kişilerin avantajları şu şekilde sıralanabilir,

 • Sadece işi olanlar değil aynı zamanda fenomenlerde bu özelliği severek kullanmaya başladı. Normal canlı yayınlarda sadece 1 kişiyi konuk eden kişiler bu özellik ile beraber pek çok kişi iletişime geçebildiler.
 • Öğretmenler, öğrencilerini bu odalar aracılığı ile toplayarak derslerini rahatlıkla verebilirler.
 • İş yerlerinde insanlar toplantılarını İnstagram odalar özelliği ile beraber yapmaya başlayabilirler.
 • Toplu arkadaş grupları aynı zamanda bu özelliği kullanarak pek çok konuda sohbet etmeye başlayabilir ve beraber birçok konuda bilgi paylaşımı yapabilirler.

İnstagram Oda Güvenlik Önlemleri

İnstagram oda özelliğini İnstagram oda nedir özelliklerini kavradıktan sonra konuşmanın gizli kalmasını veya başka kişilerin erişmemesi için İnstagram bu konuda önlem almaya başladı. Oda bağlantısı gizliliği ile beraber odalardaki görüntüler, sesler ve kişiler kayıt olmaz. İstenmeyen kişilerin odaya girmesi engellenebilir ve oda açıldıktan sonra kilitlenebilir. Oda sahibi istediği zaman odadan istediği kişiyi atabilir veya engelleyebilir.

İnstagram oda özelliği ile beraber odalarınız şifrelenebilmektedir. Bu sayede odalarınız gizlenir fakat bu uygulamanın tek dezavantajı görüşmeler uçtan uça şifrelenmez. Bu durum daha önce Zoom gibi uygulamalarda ortaya çıktı ve insanlar güvenlik konusunda sıkıntı yaşamıştı. Fakat İnstagram bu konu hakkında güvenlik iyileştirme çalışmalarına başladı ve aynı zamanda bu görüntülerde reklam gösterilmemesi kararlaştırıldı. İnsanlar rahatlıkla bu uygulamayı kullanabilir ve toplantı, ders gibi uygulamaları yapabilirler.

 

 

 

0 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresin gözükmeyecek.