YURT DIŞI KARTLARIYLA ÖDEMELER AKTİF

İnstagram Kullanma Yaşı Kaçtır?

Blog Yazısı

İnstagram Kullanma Yaşı Kaçtır?

Günümüzde en sık kullanılan sosyal medya uygulamalarından olan İnstagram uygulaması artık küçük büyük herkesin kullandığı bir uygulamadır. Bazı bireyler çocukları ilk doğduğu andan itibaren bebekleri adına İnstagram hesabı açmaktadır. Fakat bu durum birçok kişiyi İnstagram kullanma yaşı kaçtır sorusuna itmektedir. Sosyal medya üzerinden özellikle küçük bireylere taciz gibi durumların arttığı şu dönemde İnstagram yaş sınırı hakkında yeni düzenlemeler getirdi.

 İnstagram Yaş Sınırı

İnstagram yaş sınırı 2021 yılında 16 yaş ve altı kişiler için gizli profil özelliği getirdi. 16 Yaşından küçük kişiler İnstagram hesabı açtığı zaman hesabı otomatik olarak gizli bir şekilde açılacak. İnstagram’ın yapmış olduğu bu özellik ile beraber çocuk tacizlerinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Aynı zamanda İnstagram 13 yaş ve altı kişileri platformunda bulundurmamaktadır.

Eğer 13 yaşından altı kişiler İnstagrama üye olacaksa biyografi bölümüne bir ebeveyn tarafından kontrol edildiği mutlaka belirtilmelidir. Bunun dışında İnstagram tespit ettiği küçük bireylerin hesabını askıya alabilir veya bunu kapatabilir. Bunun sebebi küçük çocukları İnstagramdan uzak tutarak korunmasını sağlamaktır. İnstagram 18 yaş sınırı bulunmamaktadır sadece 16 yaş ve küçük kişilerin hesabı gizli olarak açılır fakat bu durum ayarlardan değiştirilebilir.

İnstagram 16 Yaş Sınırı Kaldırma

16 Yaş küçük kişilere hesap kısıtlaması getiren İnstagram uygulaması bu yeni özelliği getirdi. Her ne kadar İnstagram, yaş sınırlamasını uygulamaya getirdiyse bazı bireyler İnstagram yaş sınırı kaldırma konusunda ayar değişikliği yapmak istiyor. Bunun için profilden ayarlara giderek gizlilik ve güvenlik bölümünden gizli hesap tikini kaldırmanız gerekmektedir.

İnstagram yaş sınırı 2020 yılında yeni uygulamalar getirmeye başladı. İnstagram 16 yaş küçüklere hesaplarını gizlemeleri için sürekli olarak teşvik edici mesajlar yollar. Bunun sebebi platform üzerinde bulunan çocukların kötü insanlara karşı korumaktır. Aynı zamanda reklam veren kişiler, hedef kitle olarak 16 yaş küçük kişileri seçemeyeceklerdir.

İnstagram Yaş Değiştirme

İnstagram üzerinden doğum tarihinizi rahatlıkla değiştirebilirsiniz. İnstagramda var olan doğum tarihinizi bu adımlar ile rahatlıkla değiştirebilirsiniz. İnstagram bilgilerinizi girerken veya değiştirirken sahte hesaplar veya tamamen yanlış bilgiler girmemenizi öneriyoruz. İnstagram yaş değiştirme için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir,

  • Öncelikle İnstagram uygulamasına girerek profilinize girin.
  • Profili düzenleme kısmından kişisel bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

İnstagram Kullanan Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

Herkese açık olan İnstagram hesapları birçok yabancı kişinin sizlerin bilgilerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı görme olanağı tanır. Öncelikle 13 yaşından küçük kişiler İnstagram hesabı açmamalı ve kesinlikle tanımadığı kişiler ile temas etmemeli. Bunun dışında 16 yaşından küçük kişiler hesaplarını gizli tutmaya özen göstermeliler. İnstagram kullanan kişilerin dikkat etmesi gerekenler,

  • İnstagram üzerinden konum bilgilerinizi ve adres gibi bilgilerinizi barındırmamanız gerekmektedir.
  • İnstagram platformu üzerinden başkalarını rahatsız etmemeli ve argo, küfür gibi söylemlerden kaçınılmasınız. Sizleri rahatsız eden kişileri spam ile engelleyin.
  • İnstagram kurallarına uygun paylaşımlar yapmalısınız. Bu paylaşımlar cinsellik gibi ve şiddet gösteren paylaşımlar olmamalıdır. Eğer bu tarz paylaşımlar ile karşılaşırsanız direk şikâyet edin.
  • Eğer İnstagramı çocuğunuz kullanıyorsa İnstagram yaş sınırı getirin ve mutlaka çocuğunuzun paylaşımlarını, takipçilerini vs. gözlemleyin.
  • İnstagram üzerinden tanıştığınız kişilere hemen güvenmeyin. Bu durum sadece İnstagram uygulaması ile değil pek çok uygulama için geçerlidir.
  • Telif hakkı olan içerikleri paylaşmayın, eğer paylaşırsanız İnstagram hesabınızı kapatabilir.
  • Başkalarının fotoğraflarını kopyalamayın ve başkası gibi davranmaktan kaçının.

Bu uygulamaları kullandığınız her sosyal medya platformu için kullanın. İnternet ortamında çok fazla dolandırıcı ve aynı zamanda tacizci insan bulunmaktadır.

 

 

 

 

0 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresin gözükmeyecek.