YURT DIŞI KARTLARIYLA ÖDEMELER AKTİF

İnstagram Geçmişten Günümüze Gelen Yenilikleri nedir?

Blog Yazısı

İnstagram Geçmişten Günümüze Gelen Yenilikleri nedir?

Gün geçtikçe kullanımı artan, popüler sosyal medya uygulamaları arasında olan İnstagram düzenlemeli ile beraber birçok kullanıcıya birçok yenilik sunmuştur. İnstagram geçmişten günümüze gelen yenilikleri ile beraber kullanım pratikliği artmış ve piyasaya çıktığı andan itibaren birçok insanın sosyalleşmesini sağlamıştır.

İnstagram 2010 yılında Kevin Sysytrom ve Mike Krieger tarafından kurulmuştur sonrasında uygulama kısa sürede büyüdü ve sonrasında Facebook tarafından satın alındı. 11. yılını kutlayan İnstagram günümüzde birçok kullanıcının ilgi odağı olmuş ve yapılan yenilikler ile beraber en çok kullanılan uygulama arasına girmiştir.

Türkiye’de İnstagram Ne Zaman Kuruldu?

İnstagram uygulaması ülkemize ilk olarak yaklaşık Nisan 2012 yılında yavaş yavaş tanınmaya başladı. Ülkemizde en kullanılan uygulamalardan olan Facebook daha çok ön plandaydı fakat İnstagram, Facebook’u geride bırakarak ön plana çıkmaya başladı. İnstagram ne zaman kuruldu Türkiye’de özellikle İnstagram’ın kurulduğu tarihten birkaç yıl sonra aktif olarak kullanılmaya başladı.

İlk İnstagram hesabı kurucu olan Mike Krieger’in hesabıydı sonra Kevin Sysytrom uygulamaya üye oldu. Uygulama kısa süre içerisinde büyüyerek dünya çapında 1 milyon kişiye ulaştı. Bu kadar hızlı büyümesinin sebeplerinden biri diğer sosyal medya platformlarından tamamen farklı olması ve 11 adet filtresinin bulunmasıydı. İnstagram ofisi henüz Türkiye’de bulunmamaktadır.

İnstagram Yenilikleri

İnstagram uygulamasını diğer programlardan ayıran yeniliklerden biri filtreleri olmuştur. Bu filtreler ile beraber insanlar fotoğraf çekmeye ve paylaşmaya yönlenmiş ve bu sayede güzel bir kullanıcı kitlesi elde etmiştir. Temelinde fotoğraf ve kısa video paylaşım platformu olan İnstagram, insanların gönderileri beğenmesi için bir beğeni tuşu oluşturdu. Bu beğeni tuşu ile beraber takipleşme aracı birçok kullanıcının hoşuna giden bir durum oldu.

İnstagram ilk gönderi Mike Krieger’in profilinde 16 Temmuz 2010 tarihinde atıldı. İlk fotoğraf, South Beach Limanı’nı gösteren bir fotoğraftı. İnstagram uygulaması sonrasında, hastag özelliğini getirdi sonra En İyi Mobil Uygulama ödülü aldı ve 2011 yılında 15 milyon üyeye ulaşarak 400 milyon gönderiye ulaştı.

İnstagram İkonu Yenilendi

İnstagram ilk hali logosu şu an gradyan görünümlü birçok renk ile buluşan bir ikona sahiptir. Bu yenilik birçok İnstagram kullanıcısının daha çok hoşuna gitti. Klasik eski İnstagram logosundan daha sade ve yeni renkler ile beraber hazırlanan bu logo İnstagram uygulamasının en büyük haberlerinden biri oldu.

İkon ile beraber İnstagram yenilikler konusunda başlangıç oldu. Diğer ses getiren yeniliklerden bir diğeri ise hikâye izleme özelliğidir. İlk olarak İnstagram’ın getirmiş olduğu bu özellik ile insanların İnstagram kullanımı artmış ve bu özellik ile diğer uygulamalar hikâye özelliğini kendi uygulamalarına getirdi. Hikâye uygulamasından sonra video atılma süresi uzatıldı ve daha birçok efekt eklendi.

İnstagram Nasıl Kullanılır?

İnstagram uygulamasını duyan kişiler ve sosyalleşmek isteyenler İnstagram nasıl kullanılır konusunda sorun yaşamaktadırlar. Bunun için öncelikle telefonlarınızda İnstagram uygulamasını indirin. İndirdikten sonra üye olma adımlarını izleyin,

  • Kaydol tuşuna bakarak hesap oluşturma bölümüne gelirsiniz. Sonrasında kullanıcı adınızı, şifrenizi ve telefon numarası gibi bilgileri girmeniz gerekmektedir. Üye olduktan sonra bir profil fotoğrafı belirlemeli ve eğer istiyorsanız rehberinizdeki arkadaşlarınız ile bağlantı kurmalısınız. Böylece arkadaşlarınıza istek atabilir ve takipleşebilirsiniz.

İnstagram uygulaması ile beraber ana sayfanızda takip ettiğiniz kişiler görünür. Keşfet bölümünde diğer insanların paylaştığı gönderileri görebilir ve gönderileri beğenerek kaydedebilirsiniz. Birçok efekt ile beraber fotoğraf çekebilir, etiket ekleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Profil bölümünden, gönderilerinizi kontrol edebilir veya gizlilik ayarlarınızı halledebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

0 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresin gözükmeyecek.