YURT DIŞI KARTLARIYLA ÖDEMELER AKTİF

Instagram’da Görüntülü Sohbet nasıl yapılır?

Blog Yazısı

Instagram’da Görüntülü Sohbet nasıl yapılır?

Her geçen gün popülerliğini daha da artıran sosyal medya uygulaması olarak öne çıkan Instagram kendini geliştirdikçe yeni güncellemelerini yayınlıyor. Facebook’un satın almasından sonra hem Facebook hem de WhatsApp özellikleri barındırmaya başlayan Instagram’ın yeni özellikleri arasında görüntülü sohbet imkanı da bulunuyor.

İnstagram görüntülü arama güvenli mi şeklinde aramalara da neden olan görüntülü sohbet nasıl yapılır ve özellikleri nelerdir konusunu beraber inceleyelim…

Instagram’da Görüntülü Arama Nasıl Yapılır?

Instagram mesajlaşmalarının popülerliği biliniyor. Bunun en açık karşılığı DM olarak karşımıza çıkıyor. DM’nin bu kadar yaygınlaştığı bir ortamda Instagram mesaj özelliğini geliştirdi.

Instagram’ın mesaj alma ve gönderme hizmeti içinde sesli ve görüntülü arama yapılması artık mümkün. Bu yanı ile WhatsApp ve Facebook Messenger özelliği edinmiş olan Instagram daha kullanışlı hale gelmiş oldu. Özellik ile yurt dışı iletişimi için çok kullanışlı olan sesli ve görüntülü arama Messenger ve WhatsApp’tan sonra Instagram’da da yüzünü göstermiş oldu. Peki Instagram’da görüntülü arama nasıl yapılır?

 • Instagram uygulamasını açın
 • Akışın sağ üst köşesinde bulunan mesaj simgesine dokunun.
 • Sağ üstteki video kamera simgesine dokunun.
 • Çıkan liste içinde yer alan kişiler arasından seçim yapın veya Ara seçeneğine dokunarak bir kişiyi arayıp devamında Başlat'a dokunun. Arama yapılan kişiye veya gruba bir bildirim gönderilecektir.
 • Görüntülü sohbeti bitirmek için sağ üst köşede bulunan kapatma simgesine dokunun.
 • Ön veya arka kamera arasında geçiş yapmak için gerekli simgeye dokunun veya görüntüye 2 defa dokunun.
 • Mesajlarını kabul ettiğiniz herkes ile görüntülü sohbet başlatabilirsiniz. Aynı şekilde karşı taraf da bu sohbeti başlatabilir.
 • Bir kişinin sizin ile görüntülü sohbet etmesini önlemek için bu kişiyi engelleyebilir ya da konuşmayı sessize alabilirsiniz.

Instagram’da Görüntülü Sohbete Birini Ekleme

Instagram’da görüntülü sohbet başlatıldığında sohbete bir başka kişi ya da kişiler de eklenebilmektedir. Instagram görüntülü arama ayarları konusunun da ayrı olarak merak edildiği bu çoklu görüntülü sohbet imkanını açıklayalım:

 • Devam eden bir görüntülü sohbete birini eklemek için Ekle seçeneğine dokunun.
 • Aşağıdaki listeden kullanıcı adının yanındaki Ekle'ye dokunun ya da Ara'ya dokunarak bir kişiyi arayabilirsiniz. Bu kişiye, aramanıza dair bir bildirim gönderilecektir.
 • Görüntülü sohbete yeni bir kişi eklendiğinde yeni bir grup yazışması başlatılacaktır. Görüntülü sohbete bir seferde ancak 8 kişi eklenebilir.

Instagram Görüntülü Sohbet Nasıl Kaydedilir?

Instagram’da görüntülü sohbet imkanları kullanılırken İnstagram görüntülü arama Kaydedilir mi şeklinde bir konu da merak ediliyor. Instagram’ın mesajlaşma içindeki görüntülü arama özelliğinin kullanıcıları heyecanlandırdığı biliniyor. Ancak bunun yanında bu görüntülü aramanın kaydetme özelliği de merak ediliyor. Peki Instagram’daki bir görüntülü sohbetin kaydı normal yollardan mümkün müdür?

Instagram içinde görüntülü arama yapılırken sohbetin nasıl kaydedileceği konusu araştırılıyor. Instagram içindeki hizmetler arasında şu an böyle bir görüntü kaydı seçeneği bulunmuyor. Ancak bazı programlar aracılığı ile bu kayıtlar mümkün olabiliyor. Tabii bazı riskler eşliğinde.

Instagram Görüntülü Sohbet Kaydı Güvenli mi?

Instagram’da yapılan görüntülü sohbetin kaydı için telefona yüklenen bir program her zaman için güvenlik şüphesini de beraberinde getirecektir. Instagram tarafından doğrulanmamış ve sertifikası olmayan bir programın güvenli kayıt yapması durumu oluşmayabilir.

Instagram’ın görüntülü sohbet olanağı değerlendirilmeli ancak şimdilik video kaydı için şartlar zorlanmamalıdır. Bunun yanında güvenli olmayan uygulamalar tarafından bu kayıt mümkün olmaktadır. Fakat kendi içinde riskler de taşımaktadır.

0 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresin gözükmeyecek.